A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tűzmegelőzési Bizottság felhívása
A tűzoltóságok vonulási statisztikájában minden évben jelentős számmal szerepelnek a szabadtéri tüzekkel kapcsolatos beavatkozások, ezek nagy része a megelőző munkával elkerülhetőek.
Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság kisfilmje
A szabadtéri tüzek elleni védekezés A mezőgazdasági munkálatok és azzal párosuló tarló, aljnövényzet (száraz fű, avar) égetésével, valamint a tűzgyújtással, tűzgyújtási tilalommal és a mezőgazdasági hulladék égetésével összefüggésben, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tűzmegelőzési Bizottság az alábbi tájékoztatást adja: A tűzoltóságok vonulási statisztikájában minden évben jelentős számmal szerepelnek a szabadtéri tüzekkel kapcsolatos beavatkozások. Negatív tapasztalat, hogy a tűzvédelmi előírások be nem tartása, valamint az égetés jogszabályi környezetének nem ismerése jelentős nemzetgazdasági károkat okoznak. A tűzmegelőzési munka hatékonysága érdekében összefoglalásra kerültek az égetésre vonatkozó lényeges szabályok.
Mikor van lehetőség az égetésre? – általános jelleggel TILOS!
A főszabály alól több jogszabály teszi lehetővé a növényi hulladék égetését, bizonyos feltételek teljesülése esetén!
1) Belterületen - avar és kerti hulladék égetése A „Hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos. Nyílt téri hulladékégetésnek minősül, ha a hulladék - az elemi kár kivételével - bármilyen okból kigyullad.”
A települési önkormányzat képviselőtestülete önkormányzati rendeletben szabályozza a háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó egyes sajátos, valamint az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályokat. Az önkormányzati rendeletben szabályozott időszakokról és feltételekről az önkormányzattól kell érdeklődni, mely nem lehet ellentétes a jogszabályi környezet rendelkezéseivel. Kerti égetés tűzvédelmi szabályai
2) Az égetés feltételei külterületre vonatkozóan a) Növényegészségügyi okból A lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.
Az erdőterületen található védett növénytársulásokban a teljes talaj-előkészítés és a vágásterületen az égetés csak növény-egészségügyi indokból vagy természeti kár megelőzése, illetve elhárítása miatt végezhető.
b) Természeti területen – gyep, nád
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 21. § (1) bekezdésének b) pontja szerint természeti területen a környezetvédelmi felügyelőség engedélye szükséges „a gyep, valamint a nád és más vízinövényzet égetéséhez.”
Mivel ez idáig a környezetvédelmi felügyelőség nem adott ki ilyen engedélyt, ezért jelen időszakban természeti területen is bárminemű növényi hulladék égetése TILOS!
c) Erdőben és 200 m-es körzetében
Törvény alapján „erdőben tűz gyújtására és fenntartására - az erre a célra kijelölt helyek kivételével - csak az erdőgazdálkodó, annak hiányában az erdő tulajdonosa írásbeli engedélye birtokában levő személy jogosult.” A kivételek: - vágástéri hulladék égetése az erdőgazdálkodó által, - erre a célra kijelölt és tűzvédelmi szempontból megfelelő kijelölt tűzrakó helyen kialakított, - mészégető és faszénégető helyen.
Törvény alapján fokozott tűzveszély esetén az erdő határától számított kétszáz méteren belüli területre a miniszter - átmeneti időre - általános tűzgyújtási tilalmat rendelhet el.
Tehát a tűzgyújtási tilalom elrendelése a kivételekre is vonatkozik!
Amennyiben az égetés feltételei a fenti jogszabályi környezet illetve hatósági engedélyek alapján adottak, akkor az élet- és vagyonbiztonságot szem előtt tartva az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011 (IX. 6.) BM rendelet alábbi előírásait kell betartani:
A tűzvédelmi hatóság tűzvédelmi bírsággal sújtja azon termőföld használót, aki termőföld hasznosítási, vagy mellékhasznosítási kötelezettségének nem tesz eleget (pl.: termelés folytatása nélkül a talajvédelmi előírások betartása mellett a gyomnövények megtelepedését és terjedését nem akadályozza meg). A kiszabott tűzvédelmi bírság összege 60.000 – 200.000 Ft-ig terjedhet.
Nyíregyháza, 2014. március 05. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tűzmegelőzési Bizottság |